تبلیغات
پایگاه فرهنگی عفاف و حجاب - چادر ؛ پوششی ماندگار برای تمام دوران ها

 
 
چادر ؛ پوششی ماندگار برای تمام دوران ها
نظرات () |


می‌گویند اولین نشانه‌‌های وجود پوشش برای زنان به پیش از میلاد مسیح و دوره فرمانروایی آشوریان برمی‌گردد. در آن دوره، حجاب مشخصه خاص زنان اشرافی و نجیب‌زاده بود و زنان طبقه پایین و متوسط، اجازه برخورداری از آن را نداشتند چرا كه از نظر آنان، حجاب برای زنان اشرافی، زینت محسوب می‌شده است.
در تمدن فنیقی‌ها نیز كه چهار هزار سال پیش از میلاد می‌زیستند زنان آنها دارای حجاب بودند و برای پوشش خویش از پارچه‌هایی به سرخ‌رنگ استفاده می‌كردند. زنان آریایی نیز دارای حجاب بودند بویژه زنان طبقات بالای اجتماعی كه برایشان حجاب دارای ارزش ویژه‌ای بود. در بین یونانیان نیز رسم بود كه زنان حتی صورت‌های خویش را با قسمتی از روپوش بسیار ظریف بپوشانند. دختران اسپارتی هم پس از ازدواج حجاب می‌گرفتند.
در ایران باستان نیز حجاب وجود داشت. در میان مجسمه‌های باقیمانده از این دوران، پیكره‌هایی از زنان پوشیده به چشم می‌خورد كه نشانه اعتقاد ایرانیان باستان به حجاب به عنوان نماد پاكی و پاكدامنی است. براساس همین روایت پس از میلاد مسیح، حجاب زنان فقط در مراسم عزاداری به صورت پارچه‌ای بلند كه با سنجاق روی كلاه زنان وصل می‌شد، مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین در آن زمان حجاب برای زنان به معنای مصمون ماندن از خطرات احتمالی، كاربرد داشت؛ چنانچه زنی به تنهایی به مسافرت می‌رفت، با استفاده از چادر، خود را به نوعی در برابر حوادث و اتفاقات می‌توانست مصون نگه دارد.
در واقع در ایران باستان چادر قبل از حضور دین اسلام به عنوان مقوله‌ای ملی مطرح بوده است. تا بدآنجا كه برخی محققان و اندیشمندان پوشش اسلامی را نتیجه تعامل فرهنگی بین اعراب و ایرانیان دانسته‌اند.
یافته‌های پژوهشی نشان می‌دهد كه زنان ایران زمین از زمان مادها كه نخستین ساكنان این دیار بوده‌اند حجاب كامل شامل پیراهن بلند چین‌دار و شلوار تا مچ و شنلی بلند روی لباس‌ها داشته‌‌اند این حجاب در دوران پارس‌ها نیز معمول بوده است. در همه آن زمان‌ها پوشاندن موی سر و داشتن لباس بلند و شلوار و چادر رایج بوده است و زنان با آزادی در محیط بیرون خانه رفت و آمد و هم‌پای مردان كار می‌كردند در زمان ساسانیان نیز علاوه بر چادر، پوشش صورت نیز در میان زنان اشراف معمول بود.
همچنین گفته می‌شود در ایران قبل از اسلام در میان زرتشتیان استفاده از چادر رواج داشته و پوششی بوده كه موی سر زنان را پوشانده و تا نزدیكی‌های زانو می‌آمده است. برای همین است كه می‌گویند چادر بیشتر از آن‌كه پوششی عربی باشد پوششی ایرانی است.
چادر در میان اعراب
چادر به صورتی كه در میان ایرانیان معمول است ـ چادر بلند كه تا پایین می‌رسد ـ در میان عرب‌ها معمول نبوده ولی چیزی شبیه نیمه چادر رایج بود، چیزی كه نه مثل مقنعه و روسری كوتاه بود و نه مثل چادر خیلی بلند. این حجاب شاید تا كمر و كمی پایین‌تر می‌رسیده است. می‌گویند عرب‌ها از پوششی به نام «درع» كه پیراهن بلندی بوده و ملحفه كه همان چادر بوده است و مقنعه استفاده می‌كردند و درع هم پیراهن بلندی بوده كه تا پشت پا می‌رسید و آستین‌هایش بلند و گشاد بوده و ملحفه هم چادری بوده كه به خودشان می‌پیچیدند.
در دوره اسلام نیز حجاب یا چادر وسیله‌ای برای بالا بردن شأن و منزلت زنان در جامعه تلقی می‌شد. به بیان دیگر چادر با بالا بردن حس اعتماد به نفس زن به او جایگاه ویژه‌ای در میان مردم و اجتماع می‌داد. در واقع حجاب نشان‌دهنده جایگاه اجتماعی زن بود. در همین دوران زنانی كه به اصول اخلاقی و اجتماعی پایبند نبودند، اجازه برخورداری از چادر را نداشتند.

علی‌رغم این دوره‌ها كه ذكر شد در دوره قاجار بود كه نشانه‌های كشف حجاب خودنمایی كرد. مسافرت‌های ناصرالدین‌شاه به اروپا و مشاهدات وی از وضعیت پوشش زنان اروپایی تاثیر بسزایی در رواج بی‌حجابی داشت تا این كه در دوره پهلوی سفر رضا‌شاه به تركیه و مشاهدات وی نیز از بی‌حجابی وی را مصمم ساخت كه زنان ایرانی را به داشتن لباس متحد‌‌الشكل مجبور كند لذا كشف حجاب در سال‌های باقی‌مانده حكومت رضاخان اجباری و حجاب‌ اسلامی مظهر عقب‌ماندگی شمرده شد.
انقلاب اسلامی، نقطه عطف چادر
در حال حاضر آنچه كه به عنوان چادر برای پوشش زنان در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد، نقطه عطفی به نام انقلاب اسلامی دارد كه اگرچه پیش از انقلاب اسلامی فقط در میان خانواده‌های مذهبی رواج داشت، پس از انقلاب اسلامی كاربرد آن شكلی همگانی گرفت و اغلب زنان به استفاده از‌ آن راغب شدند تا این كه با گسترش ورود زنان به عرصه‌های مختلف اجتماعی خصوصا فتح زمینه‌های شغلی مردانه احتیاج به پوششی كه علاوه بر حفظ ارزش‌ها و اصالت‌های چادر، امكان فعالیت اجتماعی بیشتری را به زنان بدهد كاملا احساس شد از سوی دیگر روند رو به افزایش مد و مدگرایی نیز سبب شد كه چادر هم تحت‌تاثیر همین دنیای هزار رنگ مد قرار گیرد.
از این زمان به بعد بود كه انواع مدل‌های چادر وارد بازار شد تا پاسخگوی همین نیازها باشد چادر ملی، چادر دانشجویی، چادر عربی، چادر اسلامی، چادر شال‌دار هم اسم‌های جدیدی است كه چند سالی وارد فرهنگ پوششی ما شده است.
اگرچه این چادرها از شكل و حالت سنتی خود خارج شده است ولی به دلیل طرح‌هایی كه بر روی آن صورت گرفته استفاده از آن در اماكن مختلف تا حدودی آسان‌تر شده است.
تاریخ ورود چادرهای مدل جدید را می‌توان سال 83 عنوان كرد. این چادرها اگرچه كمی شبیه چادرهای عربی بودند ولی به دلیل تغییرات خاص آن به چادر ایرانی و ملی معروف شدند. یكی از ویژگی‌های شاخص این چادرها بسته بودن جلوی آن و آستین‌دار بودنش است.
برای پوشیدن این چادر دیگر نیازی به انداختن آن بر سر نیست و مهارت پوشیدنش به سختی چادرهای معمولی نیست. طراحی این چادر به گونه‌ای است كه پوشش آن بیشتر به یك مانتو شباهت دارد تا چادر. خانم‌های ایرانی حالا به راحتی می‌توانند در محل كار خود چادر سر كنند و نگرانی از جمع كردن دسته‌های چادر و خاكی شدن آن نداشته باشند.
چادرهای ملی اولیه گشاد بود كه در جلوی آن دكمه‌هایی هم تعبیه شده بود اما پس از گذشت مدتی چادرهایی تنگ‌تر به سبك مانتو همراه با نواردوزی بر آستین‌ها و لبه‌های چادر از سادگی آن كاستند. به گفته یك طراح چادر، این مدل چادرها مورد توجه قشر وسیعی از جوانان و نوجوانان قرار گرفته است تا جایی كه از تیرماه سال 83 تاكنون بیش از هشت هزار زن و دختر ایرانی از آن استقبال كرده‌اند و آن را برای حفظ حجاب، متانت و حضور در جامعه پوششی مناسب می‌دانند چرا كه در این طرح هم زیبایی حفظ شده و هم در پوشش و حفظ وضعیت زنان در حالت‌های مختلف كمك بزرگی به آنان می‌كند.
چادرهای ژاپنی
آیا تا به حال فكر كرده‌اید كه سالانه چند هزار متر چادر مشكی در ایران به مصرف می‌رسد؟ بنا به گفته مسوولان، نیاز بازار ایران به چادر مشكی سالانه چیزی حدود 30 میلیون متر مربع است كه تا به امروز یك كارخانه نساجی نیز برای تولید یك‌صدم این میزان نیز تلاشی نكرده است.
اگر یكبار به راسته چادرفروشی‌های بازار تهران سری بزنی و سراغ چادر مشكی را بگیری اولین سوالی كه فروشندگان از شما می‌كنند این است الگانس می‌خواهی یا میتسوبیشی؟ با خود می گویی من برای خرید چادر آمده‌ام نه ماشین!! در واقع این دو مارك گران‌ترین و پرطرفدارترین نوع چادر هستند كه توسط همین شركت‌ها با همین مارك تولید می‌شود. گران‌ترین نوع پارچه الگانس و میتسوبیشی حدود 100 هزار تومان است و ارزان‌ترین هم حدود 20 هزار تومان. البته چادرهایی با قواره 250 هزار تومان نیز در بازار یافت می‌شود این در حالی است كه قیمت تولیدی این پارچه در كشورهای تولیدكننده 3 دلار است.
برای همیشه می‌ماند
اما در كنار تمام این حرف و حدیث‌ها، چادر راه خود را می‌رود. شاید تا چند سال آینده دیگر چادر عربی، دانشجویی و شال‌دار مد نباشد اما چادر مشكی همیشه هست و خواهد بود. شاید از این روست كه سازمان میراث فرهنگی اخیرا چادر را به عنوان حجاب اقوام ایرانی به ثبت ملی رساند. چادر همچنان مسیر خود را از قرن‌ها پیش تاكنون طی می‌كند. چادر جزئی از هویت زن ایرانی است كه حتی به زور سرنیزه رضاخان نیز تسلیم نشد.


مرتبط با : پوشش زن ایرانی پوشش زن در ادیان الهی مسئله حجاب منافع حجاب انواع حجاب
برچسب ها : حجاب-چادر-حجاب برتر-پوشش ایرانی-پوشش اسلامی-حجاب ایرانی-حجاب زنان باستان-
نویسنده : عمران چراغی
تاریخ : یکشنبه 16 مهر 1391