تبلیغات
پایگاه فرهنگی عفاف و حجاب - آیا حجاب فقط با چادر ممکنه ؟

 
 
آیا حجاب فقط با چادر ممکنه ؟
نظرات () |


هوا به شدت گرم بود .تو ایستگاه نشسته بود منتظر اتوبوس.یه نیگا به دورو ورش انداخت... خانومایی که با تغییر هر فصل تغییر دکوراسیون میدن ! وحالا هم که هوا گرمه و... آقایونی که به اصطلاح یکی از بچه ها باد از این طرف لباسشون می ره واز اون طرفش درمیاد! تازه بعضی هاشونم با ناراحتی از گرمی هوا ونیومدن اتوبوس غرغر می کردن... و یه دختر خانم چادری که کنارش نشسته بود. یه نیگاه چپ چپ بش انداخت . با حالتی که معلوم بود دلخوره گفت: ببخشیدمی تونم یه سوال بپرسم؟

ادامه مطلب را اینجا بخوانید
-آره بفرمایید.

-چرا شماها اینقدر دین رو سخت می کنید؟ من از اون دختر فشن های هر روز یه رنگ نیستم. لباس پوشیدنم عادیه وحجابم هم مناسب.به هیچ پسری هم اجازه نمی دم حتی بخواد نگاه چپ بهم بکنه....ولی از چادر خوشم نمیاد،کلی دست وبال آدمو می بنده وآدمو محدود می کنه.تازه مشکی هم که میگن تو اسلام مکروهه وروحیه آدمو می گیره وآدمو افسرده می کنه...ما جوونیم ، باید لباس شاد بپوشیم وبا نشاط باشیم.اصلا تو گرمت نیست تو این هوا ؟

-اتفاقا الان داشتم تودلم میگفتم خدایا فقط تو میدونی که چقدر گرممه واذیت می شم ولی ...

-آخه مگه بدون چادر نمیشه حجاب داشت ؟ این دیگه افراط نیست ؟

-احساستو درک می کنم .چون منم قبل از اینکه چادری بشم همین احساسو نسبت به چادری ها داشتم.می دونی اصلا چی شد که من چادری شدم ؟

-خیلی مشتاقم بدونم.

یه روزیکی ازاستادامون یه چیزی گفت که برام خیلی جالب بود.

گفت:"بچه ها اگه من یه کار۲۰ نمره ای بهتون محول کنم،کیا دوست دارن نمره کامل بگیرن؟"

بیشتر بچه ها با اشتیاق می گفتن ما...بعضی ها هم زیر لب میگفتن بابا ولمون کن نمره کامل کیلو چنده؟مابه یه قبولی هم راضی ایم!

دوباره پرسید:"حالا اگه بخواید نمره کامل بگیرید چیکار می کنید؟"

یکی از بچه ها گفت:"خوب معلومه همه تلاشمون رو می کنیم تا بهترین کار رو براتون آماده کنیم"

گفت :"حالا اگه یه نفر که خیلی خیلی دوستون داره واحیانا شماهم خیلی دوسش دارید یه کاری بهتون محول کنه،شما چیکار می کنید؟"

یکی دیگه از بچه ها گفت:"مطمئنا سعی می کنیم بهترین شکلی که میشه اون کار رو انجام داد،انجام بدیم."

گفت:"آفرین...میدونید یه کاری که خدابه شما محول کرده ،داشتن پوشش مناسبه؟

این دنیا مثل یه دانشگاهه که ما اومدیم بر اساس استعدادامون چند تا امتحان بدیم وبه زودی هم نوبت نتیجه وکارنامه است.شما می تونید اصلا به حرفش توجهی نکنید ورد بشید.می تونید به یه نمره ۱۰ وقبولی قانع باشید.ومی تونید... ۱۹،۱۸،۱۷ بگیریدکه جزو نمرات خیلی خوبه.ولی شما میتونید ۲۰ هم بگیرید وشاگرد اول بشید.میدونید بچه ها حجاب می تونه حتی با بلوز شلوار وکلاه وشال گردن هم باشه مثل لباس ورزشکارا .می تونه با مانتو شلوار ومقنعه هم باشه.اشکالی هم نداره.ولی چادر نمره ۲۰ حجابه.

چرا وقتی بهترین وجود عالم یه کاری بهمون محول کرده که نتیجه اش هم به نفع خودمونه ،بهترین نمره رو نگیریم؟"

تازه رهبرمون هم میگه :" حجاب به معنای چادر نیست.اما چادر نزد ما ایرانی ها که زنان ما از قدیم داشتند،بهترین نوع حجاب است.بدون چادر هم حجاب ممکن است. حجاب به معنای پوشیدن سالم است.نه پوشیدنی که از نپوشیدن بدتر باشد" ۱

درضمن یادت نره اسلام گفته تو خونه لباس شاد وزیبا بپوشیدولی مشکی بهترین رنگ برای چادره،چون وقار خاصی به خانم میده.تازه مشکی رنگ قداسته، مثل پرده خانه کعبه، رنگ اقتدار وبرتریه ،مثل رنگ کمربند ورزشکارا ، رنگ دور بودن از دسترس وناشناخته ماندنه، مثل لباس های رسمی (کت وشلوار)،ماشین دیپلمات ها، رنگ زهدورزیه، مثل لباس راهبه ها، رنگ آگاهی وداناییه، مثل لباس قضات ووکلا،رنگ ابهت وعظمته، مثل سنگ خانه کعبه...۲

خداییش الان تو عروسی هاومهمونی ها مشکی نمی پوشن؟چون میگن مدشده! کلاس داره! اون افسردگی نمیاره؟

-تو اسلام هم به چادر اشاره شده یا ما ایرانی ها اونو رسم کردیم؟

-آره.آیه ۵۹احزاب:"یَأَیهَا النَّبىُّ قُل لاَزْوَجِک وَ بَنَاتِک وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیهِنَّ مِن جَلَبِیبِهِنَّ ذَلِک أَدْنى أَن یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِیماً(آیه ۵٩ احزاب)

اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤ منان بگو جلبابها (روسرى هاى بلند) خود را بر خویش فرو افکنند، این کار براى اینکه (از کنیزان و آلودگان ) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده ) خداوند همواره غفور و رحیم است ."

تازه روایت شده که "هنگامی که اتفاق کردند برمنع حضرت فاطمه(س)از فدک،ایشان مقنعه شان را بر سر پیچیدند وخود را در میان عبا قرار دادند واطراف خود از سر وصورت وسایر بدنشان را تا پاهایشان به آن پوشانیدند،به قدری لباسهایشان بلند بود که هنگام راه رفتن ،(اطرافیان)پاهایشان را بر دامن او می نهادند..."

یادت نره نمره ۲۰ گرفتن وشاگرد اول شدن سختی داره.نمره ۲۰ می خوای یا ...؟

فرانتس فانون(جامعه شناس وفیلسوف فرانسوی):

استعمار حداکثر کوشش خود را بر مسئله چادر تمرکز داده است۳...هر چادری که دور انداخته می شود افق جدیدی را که تا آن هنگام بر استعمارگر ممنوع بود در برابر او می گشاید...پس از دیدن هر چهره بی حجابی امید های حمله ور شدن اشغالگر ده برابر می گردد...۴

۱-مصاحبه با مجله شاهد بانوان ۲۸/۲/۶۷
۲- بسته حریم ریحانه-حجاب وعفاف
۳-تغییر لباس وکشف حجاب به روایت اسناد،ص ۱۲
۴-سال پنجم انقلاب الجزایر .فرانتس قانون


مرتبط با : منافع حجاب انواع حجاب پوشش زن ایرانی مسئله حجاب حجاب در روایات حجاب در قرآن
برچسب ها : حجاب-چادر-حجاب برتر-گوهر عفاف-
نویسنده : عمران چراغی
تاریخ : چهارشنبه 15 شهریور 1391